A látás részletesen

Túlkorrigált, alulkorrigált, vagy rosszul van becsiszolva

Milyen hatással lehet egy rossz szemüveglencse a szemünkre?

2019 május 20

Sok panaszt a szemfáradtság okoz.

A szemüvegviselők jól ismerik az érzést, amikor a szemüveg már nem elég erős, így a szemüknek megerőltetőbbé válnak a megszokott feladatok. A rosszul becsiszolt szemüveg is jelenthet nagyobb igénybevételt a szemnek. A következmény pedig nem kellemes. De valóban rosszat tesz hosszú távon a szemünknek, ha túl erős, túl gyenge vagy bármilyen tekintetben „rossz” szemüveglencsét használunk? Feltétlenül kárt teszünk a szemünknek azzal, ha rosszul van korrigálva a látásunk? És mi történik, amikor szemünket többletmunkára kényszerítjük, például ha sötétben olvasunk? A JOBB LÁTÁS útmutató összefoglalja a fenti kérdésekre adott válaszokat.

  • Túlkorrigált, alulkorrigált, vagy rosszul van becsiszolva: Milyen hatással lehet egy rossz szemüveglencse a szemünkre?

Megfordult már a fejében, hogy a rossz szemüveglencse kárt tehet a szemében? Erre a kérdésre nem egyszerű a válasz. Az biztos, hogy egy nem megfelelő korrekciót nyújtó szemüveg rossz hatással van a látásra, így az életminőségre is, de kevés példa van arra, hogy ez hosszú távú és visszafordíthatatlan kárt okozna. Bár a rosszul korrigált myopia tovább ronthatja a szemüvegviselő rövidlátását, nem tudunk arról, hogy ugyanez történne távollátás esetén. A szemnek mégis többet kell dolgoznia: van, hogy sokkal többet ahhoz, hogy éles képet tudjon alkotni. Ez azért van, mert a túl erős és a túl gyenge korrekció is azt jelenti, hogy a szem nem a megfelelő segítséget kapja. Korral járó látásromlás, más néven presbyopia esetén a rosszul beállított szemüveglencse émelygést is okozhat, például lépcsőzés közben, mivel a látómező elhomályosodik.

A látórendszer különösen alkalmazkodóképes: „megtanul” különböző távolságokra helyesen fókuszálni, és a látást, amennyire csak lehet, az adott szituációhoz igazítja – az adott látásprobléma függvényében.

Gyakran látni, hogy valaki hunyorog, ha már nem látja élesen a mobiltelefonján a szöveget, vagy kényelmetlen testtartást vesz fel, hogy kompenzálja a megfelelő korrekcióra váró látásproblémáját. Ez mind könnyen elkerülhető egy személyre szabott szemüveggel.

Milyen hatással van viselőjére egy rosszul beállított szemüveg?

A szemüvegviselők panaszainak forrása legtöbbször ártalmatlan és nem maradandó, vagyis a probléma azonnal megszűnik, amint az illető újra optimálisan lát. A rosszul beállított szemüveglencse tipikus jele, hogy viselője nem lát élesen a szemüveggel. Ez fárasztja a szemet, mivel a szemeknek így jóval több erőfeszítésre van szüksége az éles képalkotáshoz. Túlkorrigált lencse esetén a szemüveg túl erős lesz viselőjének, az alulkorrigált pedig túl gyenge. Sokszor ez megerőltetést jelenthet a szemnek: fejfájást, nyaki fájdalmakat és émelygést okozhat. Gyakran tapasztalhatjuk ezt az olcsó, polcról levett szemüvegeknél, melyeket nem állítanak be. Természetesen vannak különleges esetek vagy vészhelyzetek, amikor tökéletes választás lehet egy „polcról levett” szemüveg. Mivel azonban az ilyen szemüvegeket egyáltalán nem igazítják viselőjükhöz, viselésük szemfáradtsághoz és az azzal járó mellékhatások kialakulásához vezethet. Ilyen esetben azt javasoljuk, látogasson el látszerészéhez vagy szemész szakorvosához, aki egy vizsgálat során megállapíthatja, ha látása romlott, vagy szemüvege már nem biztosít megfelelő korrekciót.

Ronthatja a szemet egy rossz progresszív szemüveg?

A korral járó látásromlás kezdeti szakasza (amit megelőző presbyopiának is neveznek, és általában valamikor a harmincas és negyvenes éveink közepe felé alakul ki) miatt egyfókuszú szemüvegről vagy kontaktlencséről multifokális, azaz progresszív lencsékre kell váltanunk. Ez a váltás sokaknak két okból nehezen megy. Egyrészt azt gondolják, hogy progresszív lencsét csak idősek használnak; másrészt pedig a váltás során „újra meg kell tanulniuk” látni. A progresszív lencse viselése során függőleges szemmozgásra van szükség, mivel a lencse közeli, köztes és távoli látómezői egymás fölött helyezkednek el. Szemüveg nélkül, vagy egyfókuszú lencse használata esetén főként vízszintesen mozgatjuk a tekintetünket.

Amikor a presbyopia miatt progresszív lencsére váltunk, két fő tanácsot érdemes észben tartani. Egyrészt: minél előbb elkezdjük, annál hamarabb megszokjuk, mivel kevésbé megerőltető „könnyű” progresszív lencsével kezdeni, és a szem még könnyebben megtanulja, hogy hogyan dolgozzon az új lencsével. Másrészt presbyopia esetén mindig a viselő személyére szabott szemüveget kell használni – a „polcról levett” szemüveg látómezői nem biztosítanak optimális látást.

A nem megfelelően beállított progresszív lencséjű szemüveg túlzott megerőltetést jelent a szemnek, az ebből adódó panaszok pedig nem csupán zavaróak, hanem a viselő egészségi állapotára is hatással lehetnek. Az életlen kép mellett jelentkezhet szédülés, fejfájás, fáradtság, émelygés – például lépcsőzés közben, mivel a látómező elhomályosodik. De ha a progresszív lencse látómezői (közeli, közepesen távoli és távoli) tökéletesen illeszkednek viselőjük vizuális profiljához, akkor jobb lesz a spontán viselői tolerancia, és az is valószínű, hogy az illető jobban fog látni új progresszív szemüvegével. Ne feledjük, hogy a progresszív szemüveg csak akkor nyújt maximális teljesítményt, ha a lencse és a szemüvegkeret precízen viselője arcához, szeméhez és életmódjához van igazítva. A lencse különböző látómezői precíz centrálást igényelnek. Ha úgy érzi, nem megfelelő szemüveget használ, azaz a közeli zóna nem elég erős olvasáshoz, vagy nem igazán lát jól az olyan megterhelőbb tevékenységek közben, mint például a vezetés, akkor látogasson el látszerészéhez és ellenőriztesse vizuális profilját.

A gyerekeknek jó szemüveg kell

A gyerekeknek jó szemüveg kell

A gyerekek szeme még folyamatosan fejlődik, sok változáson megy keresztül: első életévük 50 százalékos látóélessége három éves korukra éri el a 100 százalékot. A térlátás kilenc éves korra alakul ki teljesen, a látómezőnk pedig egészen 12 éves korunkig fejlődik. A fejlődési folyamat még ekkor sem fejeződik be, hiszen szemünk egészen felnőttkorunkig nő. Ezért fontos gyakran ellenőriztetni gyermekeink látását. A szemüveglencse megfelelő korrekcióját érdemes rendszeresen ellenőriztetni szemész szakorvossal, optometristával vagy látszerésszel, mivel a látás – főként gyerekeknél – gyorsan változhat. A gyermekszemüvegeknél a káros UV-sugárzással szembeni védelem is elengedhetetlen az egyéb feltételek, például a kivételes tartósság kritériumának teljesítése mellett.

A nem megfelelően beállított szemüveg a rövid- és távollátó gyerekek és felnőttek látására is hatással lehet. Bár egy rosszul beállított szemüveg nem árt a gyermek szemének, hátráltathatja látása zavartalan fejlődését. Szerencsére egy tökéletesen beállított gyermekszemüveg hatása éppen ellentétes: elősegíti az optimális látás kialakulását. A progresszív myopia nevű, főként ázsiai gyerekekre jellemző rövidlátással járó rendellenesség esetén, speciális lencse segíthet a fénytörési hiba romlásának mérséklésében. Szemüveg segítségével bizonyos kancsalságból eredő látásproblémák is megelőzhetőek. Ezért a gyerekek és csecsemők látását érdemes szemész szakorvossal rendszeresen ellenőriztetni, hogy szükség esetén kezelésük a lehető leghamarabb elkezdődjön. A kancsalság különböző típusairól és azok kezelési lehetőségeiről itt alál bővebb információt.

Rontja a szemet, ha gyertyafénynél vagy gyenge fényben olvasunk?

Rontja a szemet, ha gyertyafénynél vagy gyenge fényben olvasunk?

Régen sokszor hallhattuk, hogy rontja a szemet, ha gyenge fénynél, például gyertyafénynél olvasunk. A „ha bandzsítasz, úgy marad a szemed” jellegű, és egyéb városi legendákhoz hasonlóan ennek sincs tudományos alapja. Ugyanakkor gyenge fénynél vagy rossz szemüveglencse használata esetén jobban erőltetjük szemünket, hogy jól láthassunk. Azon túl, hogy idő előtt kimerülnek a szemizmok, és ideiglenesen korlátozott lesz az optimális látás, semmilyen káros hatás nem bizonyított az ilyen jellegű tevékenyégek esetén.Szemünk egészségére a legnagyobb kockázatot a nap természetes fénye jelenti. A napfény UV-sugárzása rövid és hosszú távon is kockázatot jelent, ha nem védjük megfelelően a szemünket. A teljes védelem érdekében elengedhetetlen az erős UV-szűrő napszemüveglencse vagy a kiváló minőségű UV-védelmet biztosító színtelen szemüveglencse.

Összefoglalásként elmondható, hogy nincs bizonyíték arra, hogy egy nem megfelelően beállított szemüveglencse rontaná a szemet. Legjobb tudomásunk szerint a sötétben olvasás és az élénken megvilágított kijelzők használata inkább csak kellemetlen, mint káros hatású. Mivel a gyerekek szeme még fejlődik, esetükben minden látásproblémát azonnal kezelni kell. A káros UV-sugárzással szemben pedig mindenkinek fontos védenie a szemét.

Ha rossz látásról van szó, szemünk sok nehézséget elvisel. Egy jól beállított szemüveg azonban nemcsak megelőzi a kezeletlen látásproblémák következményeit, hanem javítja a viselési komfortot és az életminőséget is.


Ossza meg ezt a cikket!