A sárgarépa valóban jó a szemnek?
Fiatal korunktól kezdve halljuk, hogy a sárgarépa jó a szemnek. Sajnos ez csak bizonyos mértékig igaz.
A sárgarépa jó a szemnek állítólag. Mindezt igazolhatja az is, hogy szemüveges nyulat még valószínűleg senki sem látott - maximum rajzfilmben. Persze mindez még kevés ahhoz, hogy alátámasszuk az igazat. Az egészséggel kapcsolatos ilyen tévhit mégis nemzedékeken át tartja magát. Az igaz, hogy a sárgarépa sok béta-karotint tartalmaz; ez az A-vitamin provitaminja. Ha ez a vitamin hiányzik az étrendből, az negatívan befolyásolja a fejlődést, a bőr és haj állapotát. Szélsőséges esetekben akár éjszakai vakságot is okozhat. A legtöbb látási rendellenesség azonban általában teljesen más okok miatt alakul ki.
Végtelen a sora azoknak a népszerű bölcsességeknek, amelyek gyermekkorunkban a tudatalattinkba ivódtak. Ma már a legtöbb tévhitet tudományosan és egyértelműen meg lehet cáfolni. Némelyikük azonban legalább egy igazságelemet tartalmaz. Erre nem is lehetne jobb példa, mint az a tévhit, hogy „a sárgarépa jó a szemnek”. De mi miatt alakult ki ez a tévhit? Az ízletes zöldség sok béta-karotint tartalmaz. Ez az anyag adja a sárgarépa narancssárga színét, de ugyanakkor a létfontosságú A-vitamin provitaminja is, ami valóban jó a szemnek. Mindazonáltal ez a bölcsesség csak az igazság egy morzsáját tartalmazza.
A táplálkozási szakemberek retinolként is utalnak az A-vitaminra. Valójában ez a név közvetlenül utal arra a funkcióra, amit ellát a szemben. A szem retinája olyan sejteket tartalmaz, amelyek fekete és fehér képet tudnak alkotni még a legkisebb pislákoló fényből is. A retinol nélkül egyikünk sem tudná megkülönböztetni a világos és sötét közötti kontrasztot. Azoknál az embereknél, akiknek gyógyszeres kezelésre van szükségük kritikus A-vitamin hiány miatt, akár éjszakai vakság kialakulásának kockázata is fennállhat.
Szerencsére az ilyen fajta egészségügyi panasz nagyon ritka a világnak ezen a részén. Mi több, sok olyan élelmiszer van, ami még a sárgarépánál is gazdagabb A-vitaminban – ilyen a spenót, a káposzta vagy a saláta. Az állati termékek, mint például a máj, még jobbak, mivel nem csak az A-vitamin provitaminját tartalmazzák, hanem magát a vitamint is.
„A sárgarépa rendszeres ropogtatása valóban előnyös a szemünknek, de nem fogja javítani a látásunkat úgy, ahogy azt várjuk”– világít rá Rósa Gergely, a ZEISS szakembere, majd hozzáteszi: „A régebbi időkhöz hasonlóan, akár rövidlátásról, akár távollátásról van szó, az egyetlen dolog, ami igazán segíthet a legtöbb látási rendellenesség esetén, egy jó szemüveg”.