Hogy találhat jó optikust?
Elmondjuk, mire figyeljen az első vizsgálattól kezdve a szemüveg illesztéséig
Csúcstechnológiás készülékek, kiváló képesítések, személyes konzultáció és egy kis divattudatosság, ezek a jó optikus különböző ismérvei. A JOBB LÁTÁS megmutatja: miben más egy jó optikus a többinél? Kitérünk a vizsgálattól a szemüveg beállításáig tartó folyamat sarkalatos pontjaira. Hogyan talál optikust a környéken? Mi történik egy látásvizsgálat során? Hogyan kaphatja a lehető legjobb eredményt?
Mitől jó egy optikus?
Rengeteg optikus van, de képzettségük, elveik és specializációjuk eltér. Emellett szaktudásuk, készülékeik és az általuk biztosított konzultáció színvonala sem azonos. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az, milyen szemüveget választunk, és melyik optikushoz járunk, mindig leginkább tőlünk függ. Kicsit olyan ez is, mint amikor orvost választunk. Ezért a választott optikustól azt várjuk, hogy remek szakember és szimpatikus is legyen egy személyben. Összegyűjtöttük a legfontosabb pontokat, melyek segítenek jó optikust találni.
Érdeklődjön telefonon
Amint talált egy szimpatikus optikust az interneten vagy a keresőnkben, javasoljuk, hogy először érdeklődjön telefonon. Ha beszél jövendőbeli optikusával, azonnal tudni fogja, hogy működik-e a „kémia” és a szakember szán-e időt a kérdéseire. Ne rohanjon előre azzal, hogy elmondja, amit tud. Kérdezze meg, milyen rendszert használnak a szem vizsgálatához vagy refrakcióhoz, a keret illesztéséhez vagy a lencse centrálásához. A hagyományosabb módszerekhez képest az innovatív rendszerek alkalmazásával jóval precízebb látásvizsgálatot és a viselő szeméhez jobban illeszkedő lencsét lehet biztosítani. Ha úgy érzi, az optikus nem ad kielégítő válaszokat a kérdéseire, ne egyeztessen nála vizsgálatra időpontot. Folytassa a keresést, amíg nem találja meg azt az optikát, ahol rászánják az időt arra, hogy minden kérdését megválaszolják.
Az első benyomás számít
Mi az, ami a legjobban számít? – Az idő
A szemüvegvásárlás legfontosabb része, hogy találjon egy optikust, aki időt szán Önre, és részletes konzultációt biztosít. Minden szem más és más, egy magas minőségű szemüveg pedig egyedi, akár egy ujjlenyomat. Számtalan tényező befolyásolja, mennyire lát jól új szemüvegében, így különösen fontos, hogy átfogó legyen a konzultáció és az optikusával minden felmerülő kérdésre kitérjenek. Időbe telik megtalálni az Önnek leginkább megfelelő szemüveglencsét, optikusának rá kell szánnia az időt a folyamatra. Ha az optikus feszültnek vagy türelmetlennek tűnik, túl sok ismeretlen szakkifejezést használ, és ezeket nem magyarázza el, jobb, ha félbehagyja a konzultációt és máshová megy.
-
A konzultációnak a részletes kórtörténettel kell kezdődnie. Egy jó optikus a következőkhöz hasonló kérdéseket tesz fel: Hol fogja használni új szemüvegét? Mindennapi használatra keres új szemüveget vagy munkához, vezetéshez esetleg speciális feladathoz szeretné használni azt? Mondja el részletesen, hol fogja használni a szemüveget. Van valamilyen ismert szembetegsége? Ha pedig már van szemüvege: Mit szeret régi szemüvegében? Mi az, amit nem szeret benne?
És ne feledje: ha úgy érzi, optikusa siet, akkor ön nem jó helyen van. Egy átfogó kórtörténet felállításához könnyen lehet, hogy kell negyedóra.
-
Ha elkészült a kórtörténettel, az optometrista a korrekció meghatározásához megkezdi szemei objektív vizsgálatát. Egy jó optikában csúcstechnológiás mérőberendezéseket használnak, például az i.Profiler®plus-t a ZEISS-től. Belenéz a gépbe és csupán annyit kell tennie, hogy egy képen belül egy pontra koncentrál. Nagyon egyszerűen és szinte azonnal elkészül a 3D ujjlenyomatra hasonlító szemprofilja. Így a szemének minden apró optikai részletét meg lehet határozni: a hiányosságait, sajátosságait, felületének jellemzőit és azt is, mennyire lát jól éjszaka. Ezek fontos tényezők, amelyek jelentős szerepet játszanak a lencse kiválasztásánál.
Bár az i.Profiler szeme minden részletét feltérképezi, szükség van egy másik elemzésre is, ami meghatározza a látóélességét. Ez az elemzés a szubjektív refrakció. A kifejezés alatt a szakember által végzett „hagyományos” látásvizsgálatot értjük. A vizsgáló egy keretbe különböző dioptriájú lencséket helyez, majd egy teszt során meghatározza, mennyire lát jól ezekkel. Ezt a lépést biztosan ismeri, ha volt már korábban szemüvege. Az optometrista általában megkérdezi, hogy: „Melyik kép élesebb: a jobb vagy a bal?" – És ezt addig folytatja, amíg meg nem bizonyosodik arról, hogy elérte a lehető legjobb eredményt. Másik lehetőségként a „foroptert” használják. Ez egy hatalmas szemüvegre hasonlít, amelybe különböző dioptriájú cserélhető lencséket helyez szeme elé az optometrista. Itt a szakembernek nem kell kézzel cserélnie a lencséket a keretben, elég csak egy gombot megnyomnia ehhez.
Ne feledje: ha nem biztos benne, hogy melyik lencse jobb vagy még mindig nem lát élesen és tisztán, legyen őszinte! Mondja el optikusának. Ne aggódjon amiatt, hogy ez a lépés túl sok időt vesz igénybe. Gondoljon arra, hogy minden szem egyedi, így van, aki gyorsan végez, de másoknak lehet, hogy több időre van szükségük. Egy jó optometrista nem fogja siettetni. Mert a munkája része, hogy precíz és gondoskodó hozzáállásával megtalálja azt a szemüveglencsét, ami kiemelkedő látást biztosít majd önnek.
-
Ez az a rész, amit mindenki nagyon vár. Egy szemüveg valójában divatkellék is. De mivel a választékban rengeteg méret és szín található, gyakran nehéz dönteni. Egy jó optikus tisztában van azzal, hogy melyik keret egészíti ki ideálisan arcvonásait és a lencséjét, és abban is segít, hogy kevesebb lehetőség közül kelljen meghoznia a végleges döntését. Azt is megmutatja Önnek, melyik keret felel meg legjobban a vizuális igényeinek. Sajnos a legtöbben nem tudják, hogy nem mindegyik keret jó mindegyik lencséhez. Ezért az optikus feladata, hogy kellő információval lássa el a különböző lencsékkel, rétegekkel és színezésekkel kapcsolatban. Egy jó optikus jó, magas minőségű lencséket ajánl. Végtére is a lencse a szemüveg legfontosabb része. Attól függően, hogy milyenek a konkrét vizuális igényei és hogyan fogja használni a szemüvegét, optikusa elmondja, milyen lehetőségeket ajánl, részletezi ezek előnyeit, és meggyőződik arról, hogy optimális látásban lesz része a választott keret esetén. Van, hogy egy olcsó lencse tökéletesen megfelel a céljának, például egy olvasószemüvegnél. Egy jó optikus arról ismerszik meg, hogy a folyamat minden lépését elmagyarázza, hogy Ön értse a javaslatait. Ha ez nem így történik, nyugodtan kérdezzen. Nem mond sok jót az optikus szakmai hozzáállásáról, ha nem beszéli át Önnel a keretválasztást vagy úgy választja ki a lencséjét, hogy nem magyarázza el, miért az felel meg leginkább az igényeinek.
-
A vásárlás utolsó lépéseként a választott keretet az arcának megfelelően beállítják. Az illesztés különösen fontos, mert nincs két egyforma arc. Minden orr, szem és fül másként helyezkedik el, minden szempárnak jellegzetes pupillatávolsága (PD értéke) van. Egyénenként változó még a tekintési pont is, vagyis az a pont, ahol a viselő a lencsén átnéz. Ezeket a paramétereket mind le kell mérni, mert a szemüveglencse gyártója csak így tud tökéletesen személyre szabott lencsét készíteni, így optimális látást garantálni.
Garancia és javítások
Kérdezzen rá a garancia részleteire és időtartamára (például: „Visszahozhatom a szemüvegemet javításra?”), és a rendelés leadásakor győződjön meg róla, hogy olyan blokkot kap, ami minden szolgáltatást és egyedi árat részletez. Egy jó optikus azt szeretné, hogy elégedett legyen új szemüvegével, és boldogan biztosítja a szükséges javításokat és további módosításokat.
A szemüveg átadása
Az optikus többek között a következőket ellenőrzi, amikor átadja kész szemüvegét: Összességében mennyire lát jól? Jól illesztették a szemüveglencsét és ideálisan állították be a keretet? Egy különösen fontos kérdés progresszív szemüveglencsék esetén: Tökéletes a lencse centrálása? A lencse stabilan benne van a keretben? Ha nem, az optikusnak igazítania kell rajta. Ez vonatkozik arra is, ha a lencse széle túl élesen látszik viselés közben vagy ha a szemüveg nem kényelmes viselet, túlzottan nyomja az orrot vagy a fül mögötti részt.
Ha az optikus minderre odafigyel, akkor nem kell tovább keresnie, jó kezekben van.
Hogyan kaphatja a lehető legjobb eredményt?
Sok szemüvegviselőnek ismerős helyzet: egymás után két látásvizsgálat eltérő eredményeket hoz. Ennek az oka az, hogy a látásteljesítményünk a nap folyamán enyhén változik. Általában a maximális eltérés 0,25 dioptria. A ZEISS i.Profiler®plus objektív mérése figyelembe veszi ezt a különbséget és felhasználja az i.Scription® technológiával készült lencse kialakításánál. Azonban ahhoz, hogy a szeme biztosan a legjobb teljesítményét hozhassa, van néhány tanácsunk a lehető legjobb eredmény érdekében:
- Látásvizsgálatra lehetőség szerint kipihenten és nyugodtan érkezzen. Minél kevesebb idő telik el az ébredés és a látásvizsgálat között, annál kevesebbet „dolgozott” aznap a szeme.
- A vizsgálatot megelőző 24 órában kontaktlencse helyett szemüveg viselése ajánlott. A kontaktlencse megváltoztatja a szaruhártya alakját, így befolyásolja a vizsgálat során a látásteljesítményt is.
- Ne menjen üres gyomorral vagy szomjasan. Az étel és a folyadék hiánya befolyásolhatja az eredményt.
- Cukorbetegség miatt jelentősen ingadozhat a látás minősége. Cukorbetegeknél szemészeti vizsgálatot ajánlott végezni különböző napszakokban és különféle körülmények mellett.
- Bizonyos gyógyszerek is hatással lehetnek a látásra. Gyógyszertől függően ajánlott azt a vizsgálat után bevenni.
- Ha az optikusa nem kérdez rá, mondja el, hogy milyen gyógyszereket szed és milyen betegségben szenved.
- Szánja rá a szükséges időt a vizsgálatra. Egy jó optikában a látásvizsgálat és a konzultáció körülbelül egy órát vesz igénybe.
Milyen gyakran kell látásvizsgálaton részt venni?
- Felnőtteknek, ha nem tudnak fennálló látásproblémáról vagy szembetegségről a következő rendszerességgel ajánlott látásvizsgálaton részt venniük: 20 és 39 éves kor között hatévente; 40 éves kor fölött két-három évente; és 65 éves kor fölött egy-két évente.
- Szemüvegviselőknek ajánlott évente ellenőriztetniük látásukat optikusuknál. Az optikus azt a szemüveget is ellenőrzi, amit hord, és szükség esetén újra beállítja. Nem számít, hány éves, sem az, hogy milyen látásproblémái vannak; ha úgy érzi, látása romlik vagy a megszokottnál gyakrabban elfárad a szeme, jelentkezzen be egy vizsgálatra.
- A gyerekek szemét is rendszeresen kell ellenőrizni. Az első vizsgálat ideálisan 2 és 3 és fél éves koruk között történik, majd mielőtt elkezdik az iskolát, ezt követően pedig kétévente. Így látásuk romlásának vagy egy szembetegség bármilyen korai jele felismerhető. Koraszülötteknél és komoly látásproblémával rendelkező szülők vagy testvérek esetén a rendszeres szemészeti vizsgálatokat már féléves korban ajánlott elkezdeni.