Rétegek: antireflex, keményréteg, CleanCoat és mások.
Milyen rétegek kaphatók és milyen minőségi különbségek vannak köztük? Milyen előnyöket biztosítanak a felületkezelések?
A rétegek a lencséjén védőbevonatként működnek, a modern műanyag lencsét erős hétköznapi tárggyá teszik. Sajnos gyakran előfordul, hogy a rétegek nem kapják meg egy új szemüveg vásárlásánál a kellő hangsúlyt, a viselő ezt a döntést sokszor nagyjából az optikusára hagyja. Annak érdekében, hogy megfelelően tájékozott legyen az antireflex, kemény-, CleanCoat és egyéb rétegekkel kapcsolatban, összeállítottunk egy útmutatót, ami segít kiigazodni a rétegek útvesztőjében. Végtére is, Ön dönt!
1. Antireflex réteg: a klasszikus választás, hogy jobban lásson, és jobban lássák
Sok szemüvegviselő a klasszikust választja: az antireflex réteget.
Az antireflex réteg előnyei
Segíti a tiszta, éles és zavartalan látást; esztétikusabbá teszi a szemüveget és zavartalan, tükröződésektől mentes látást biztosít viselője számára.
Az antireflex réteg nélküli lencsének van egy nagy hátránya: viselője rengeteg tükröződéssel találkozik. Ezek a tükröződések különösen zavaróak a nedves úton vagy éjszakai vezetésnél, de akkor is, ha valakivel beszélünk, mivel beszélgetőpartnerünk helyettünk önmagát fogja látni a szemüvegünkben.
Honnan tudni, hogy a lencsén van antireflex réteg?
Az antireflex réteget a maradványreflexéről lehet felismerni. A lencse alapanyagától függetlenül, a rétegnek van egy jellegzetes színe, ha a szemüveget fehér háttér előtt enyhén megdöntjük. Ez rendkívül praktikus a viselő számára: a látszerész meg tudja mutatni az antireflex réteget, sőt azonosan magas minőséget tud biztosítani, ha esetleg másik alapanyagot kell választani.
A maradványreflex színe általában zöld. A ZEISS modern DuraVision® Premium rétegét esztétikus kékes színű maradványreflex jellemzi. Az alig érzékelhető kékes maradványreflex révén a lencse több fényt enged át a szemének. És ez nem minden. A kék színt kevésbé érzékeli a szem. Így az ilyen maradványreflexű lencsének az is nagy előnye, hogy rajta keresztül a szeme mások számára jobban látható és kevesebb a tükröződése. A szeme természetesebb hatást kelt, mintha nem is viselne szemüveget.
Beszéljen mielőbb látszerészével a kínálatában szereplő antireflex rétegekről és arról, hogy ezek a rétegek mennyire tartósak! Kérjen tanácsot arról, hogy mire figyeljen oda ahhoz, hogy a réteg minél tovább megőrizze eredeti állapotát.
2. Keményréteg: műanyag lencsénél különösen fontos
Műanyag (más néven szerves üveg) lencsénél feltétlenül szükség van egy kemény lakk rétegre. Bár a műanyag lencse könnyű, az alapanyaga lágyabb, így könnyebben karcolódik, mint az üveg (más ásványi üveg), legalábbis felületkezelés nélkül.
Az alapanyaghoz igazodó kemény lakkréteget is tartalmazó speciális felületkezelések karcállóbbá teszik a lencsét, valamint emellett a viselőnek állandó látásminőséget, a lencsének pedig hosszabb élettartamot is biztosítanak. A DuraVision® Platinum rétegnek köszönhetően a ZEISS olyan lencsét kínál, ami háromszor keményebb a korábbi keménylakk (AR) réteggel ellátott műanyag ZEISS lencséknél, és 35%-kal karcállóbbak az AR réteggel ellátott üveg ZEISS lencséknél. Ezt az teszi lehetővé, hogy a lencse rétegzését ionokkal zárjuk.
3. Ha CleanCoat réteg is van a lencsén, nem is kell többet tisztítani a szemüveget?
Sajnos, nincs olyan réteg, ami helyettesíteni tudná a lencse tisztítását. Azonban lehet alkalmazni olyan réteget, aminek köszönhetően a szennyeződések kisebb valószínűséggel tapadnak meg a lencsén. A CleanCoat kisimítja a szemüveglencse felszínét, így a por és a kosz nehezen tapad meg rajta. Ez jelentősen leegyszerűsíti a lencse ápolását. Minél simább a lencse felülete, annál jobb.
A réteg nedvesíthetőségi tulajdonságaiból adódóan a víz azonnal lecsúszik róla, pont ahogyan a lótuszleveléről is. Ez egy remek extra, különösen antireflex szemüveglencsék esetén, hiszen ezeken a tükröződések csökkenése miatt valószínűbb, hogy észrevesszük a koszt, mint az ilyen réteg nélküli lencséken.
Egy másik bevonat, az antisztatikus réteg is segíthet a lencsék tisztán tartásában. Hatására a szöszök, amik például a ruhákról származnak, kevésbé tapadnak meg a lencsén.
Univerzális rétegek
A szemüveglencse-gyártók szeretnék megkönnyíteni a rétegválasztást ügyfeleik számára, ezért rétegrendszereket kínálnak. És ez alól a ZEISS sem kivétel: a DuraVision® prémium rétegek egyszerre biztosítják a felső antireflex, a kemény-, az antisztatikus és a CleanCoat rétegeket.
Kérdezze nyugodtan látszerészét! A megfelelő réteg kiválasztása akkor is fontos, ha gyerekszemüveget vagy tartalék szemüveget vásárol. Ne bízza a véletlenre ezt a fontos döntést!
Speciális rétegek az optimális látásért
Könnyedebb látás a digitális világban:
védelem a kék fénnyel szemben
Alaposan megváltozott a látásunk, amióta okostelefonokat, tableteket és más digitális eszközöket használunk, valamint modern megvilágítás vesz körül minket a LED-ek és kijelzők világában. Több kék fény vesz körül bennünket, mint eddig bármikor. Igazából a nap minden percében. Feltételezhető, hogy a nagy energiájú kék fény hosszú távon rossz hatással van a látásunkra.
Egy dolog biztos: a fény nagy hatással van szervezetünk belső órájának működésére, így az alvásritmusunkra is. A kora esti órákban az erős fény arra ösztönzi szervezetünket, hogy tovább maradjon ébren. Amikor a számítógépe vagy más digitális eszköz kijelzőjét nézi, nagy mennyiségű kék fény éri a szemét, ezáltal többek között csökken a kontrasztérzékenység. A kijelzőre való fókuszálás megerőltető lehet a szervezetének és szemének; hozzájárul a szem digitális megterheléséhez.
Egy speciális szűrő révén a lencse védelmet nyújthat a kék fénnyel szemben, így könnyebb lehet a számítógépes munka vagy a digitális eszközök használata. A ZEISS DuraVision® BlueProtect prémium kategóriás réteget és kékszűrőt is biztosít, ami igazán jól jön minden szemüvegviselőnek, akit fáraszt vagy zavar a LED-es izzók, TV készülékek vagy a számítógép monitorának fénye a hosszabb beltéri elfoglaltságok közben. Ezért ajánlott ezt a réteget választani olyan szemüveghez, amiben dolgozik vagy tv-t néz.
Kivételes kényelem és nagyobb biztonság az utakon:
Prémium réteg sofőröknek
Mind ismerjük a szituációt: a szembejövő járművek vagy a közvilágítás kellemetlenül vakító fénye zavarja a látásunkat. Ez vezetés közben fárasztó, sőt veszélyes is lehet.
Egy ZEISS DriveSafe szemüveglencsébe épített prémium kategóriás réteg segíthet. Ez csökkenti például vakító fény szubjektív érzékelését1 – amit például a szembejövő autók LED vagy Xenon fényszórói okoznak – és hatékonyan védi lencséjét a karcokkal és a kosszemcsék tapadásával szemben is.
Hogyan lehet felismerni a ZEISS DriveSafe réteget?
A ZEISS DriveSafe réteg ismérve a kissé lilás maradványreflexe a lencsén, ami alig látszik, ezért nem zavaró.
Nagyszerű napfény elleni védelem és csodás kiegészítő
A napfény hatására sötétedő lencse
A fényre sötétedő lencse tökéletes bárkinek, aki nem szeretné cserélgetni a szemüvegeit, amikor kimegy a napra, mivel az ilyen lencse speciális technológiával rendelkezik, alkalmazkodik a fényhez. Ilyen például a PhotoFusion X a ZEISS-től.
Napfény elleni védelem – megjelenéséhez igazodó stílusos színezések
A lényeg, hogy védje szemét a nappal és a vakító fénnyel szemben a szabadban. Látszerészével közösen meghatározhatja ideális napszemüvege színét és stílusát is. Műanyag és üveg napszemüveglencsékhez is választhat színezéseket. A ZEISS napszemüveglencse-kínálatában széles skálán talál színezéseket. Biztosítunk egységes és átmenetes színeket, valamint kettős és speciális gyógyászati célú színezéseket is. Így a szemüvege, akár egyfókuszú, akár progresszív, kedvenc kiegészítője lesz, ami elsőosztályú védelmet biztosít a napfénnyel szemben is.
A legújabb divat: napszemüveg tükrös réteggel
Korábban csak élénk napsütésnél volt rá szükség, de a tükrös napszemüveg ma már nagyon felkapott kiegészítő. És elérhető a szükséges korrekcióval. Beszéljen látszerészével még ma, hogy megismerje a napszemüveglencsékhez elérhető színezések és funkciók széles skáláját.
-
1
A DuraVision DriveSafe lencsét viselők 64%-a más prémium kategóriás antireflex rétegekhez képest kevesebb problémát tapasztalt a vakító fényből adódóan az új réteggel. Forrás: Belső viselési próba (CZV alkalmazottak Németországban), külső viselési próba (látszerészek és fogyasztók Spanyolországban)