Munka + magánélet

Számítógépes szemüveg: Védje szemét munka közben

A számítógép okozta szemfáradtság kezelése

2020 október 16

Egy átlagos munkanap legnagyobb részét a számítógép előtt ülve töltjük. A COVID-19 világjárvány idején a képernyő előtt töltött időnk a videohívásoknak, az online megbeszéléseknek és a webináriumoknak köszönhetően még inkább megnövekedett. Mindez megviseli az izmainkat, a szemünket, és végső soron hatással van a produktivitásunkra. A ZEISS JOBB LÁTÁS tippeket és információkat ad a számítógépes szemüveglencsékkel és a számítógép okozta szemfáradtság (CVS – Computer Vision Syndrome) megelőzésével kapcsolatban.

  • Számítógépes szemüveg: Védje szemét munka közben

A számítógép okozta szemfáradtság (CVS) kifejezést a számítógép, a táblagép, az e-olvasó és az okostelefon tartós használatából eredő problémák leírására használják. Digitális szemfáradtságnak (DES – Digital Eye Strain) is nevezik, mivel a tünetek nem korlátozódnak a számítógép előtt töltött időre.

Amikor digitális eszközöket használ, sajátos igénybevételnek teszi ki a szemét, amely különbözik minden más vizuális tevékenységtől. Hosszú időn keresztül egy képernyőre kell fókuszálnia, vagy pedig tekintetét váltogatnia kell egy eszköz, például a telefon vagy a táblagép és az önt körülvevő környezet között. Ez megterhelheti a szemet, megnehezítve az akkomodációt (a különböző távolságok közötti fókuszváltás). Emiatt a digitális eszközöket sokat használó emberek gyakran tapasztalnak látás- és olyan testtartásból eredő problémákat, mint a nyaki-, váll- és fejfájdalom.

Az Amerikai Optometriai Egyesület szerint a DES leggyakoribb tünetei a szemfáradtság, a fejfájás, a homályos látás, a száraz vagy égő szem, valamint a nyak- és vállfájdalom.1 Természetesen, ha ön 40 évesnél idősebb, az akkomodációs problémák a közeli tárgyakra való fókuszálás képességének öregedéssel járó, fokozatos csökkenése (presbyopia) miatt is jelentkezhetnek. A sok, képernyő előtt töltött idő tovább ronthatja a panaszokat.

Alakítson ki optimális látásviszonyokat munkahelyén

Mivel egyre többen dolgoznak otthonról, nagyon fontossá vált az otthoni irodának szánt megfelelő terület kialakítása. A képernyő előtti ergonomikus ülés és a megfelelő szemüveg viselése javíthatja a kényelmet és a látást a számítógépes munkaállomáson.

Alakítson ki optimális látásviszonyokat munkahelyén

Szék és íróasztal

Egy új szék vagy akár csak a szék beállításainak módosítása gyakran segíthet abban, hogy a munka kevésbé legyen megerőltető. Győződjön meg róla, hogy a szék megtámasztja a derék természetes görbületét, így kényelmesen egyenesen tudja tartani a hát felső részét.

Alapszabályként egy ökölnek el kell férnie a combja felső része és az íróasztal alja között. Ha nincs hely a lábai és az íróasztal között, akkor az íróasztala túl alacsony, így vagy a székét kell beállítania, vagy az íróasztalt kell egy kicsit magasabbra emelnie egy fakockára vagy könyvre támasztva. Ha túl sok hely van az íróasztal és a lábai között, állítsa a széket egy kicsit magasabbra.

Ügyeljen arra, hogy a talpai vízszintesen pihenjenek a talajon, és a lábai 90º-os   szöget zárjanak be a testével. Ha alacsony termetű, próbáljon ki egy lábtartót, hátha az javít üléshelyzetén.

Képernyő és billentyűzet

Győződjön meg róla, hogy képernyője a lehető legmagasabb frissítési gyakorisággal és képstabilitással rendelkezik. Állítsa be a monitort úgy, hogy a kép kontrasztgazdag és éles legyen. Állítsa be a betűméretet is, hogy a szöveget könnyen és kényelmesen el tudja olvasni.

A képernyő tetejének kissé a vízszintes szemmagasság alatt kell lennie, körülbelül 50 cm-re a szemétől. Ellenőrizze a távolságot, és győződjön meg róla, hogy a képernyő nagyjából egy karnyújtásnyira van.

A megfelelő távolság és magasság beállítása laptopok esetében kicsit nehezebb lehet. A laptophoz csatlakoztatható külső elemekkel, például egérrel, billentyűzettel és monitorral fokozhatja a kényelmet. Léteznek különböző ergonomikus laptopállványok is, amelyek kényelmes olvasási és gépelési magasságba állíthatók, és ezek közül sok összecsukható, így bárhová magával viheti őket.

A billentyűzet beállításakor az alkarját vagy a könyökét a szék karfáján kell tudnia pihentetni gépelés közben anélkül, hogy a vállát görnyesztené. Ugyanez vonatkozik a trackpad vagy az egér használatára is.

Látásvizsgálat

Ha folyamatosan a DES tüneteit tapasztalja, fontos, hogy elmenjen egy látásvizsgálatra, vagy hogy frissítse jelenlegi dioptriáját. Lehetséges, hogy egyszerűen csak egy nem kezelt fénytörési hibája van, amit a megfelelő szemüveggel korrigálhat, és így enyhítheti az érzékelt szemfáradtságot.

Lehet, hogy egy új szemüveg valóban elősegítheti a munkavégzést, mivel kutatások szerint a nem korrigált fénytörési hibák valóban hatással vannak a produktivitásra.2

Számítógépes szemüvegek

Ha a mindennap viselt dioptriás szemüvege vagy olvasószemüvege nem enyhíti a szemfáradtságot, itt az ideje, hogy fontolóra vegye a számítógépes szemüveg használatát.
A számítógépes szemüveg megoldást nyújthat, ha fokozott látáskomfortra van szüksége

A számítógépes szemüveg megoldást nyújthat, ha fokozott látáskomfortra van szüksége

Miért viseljen speciális számítógépes szemüveget?

Az egyfókuszú (távoli vagy közeli olvasószemüveg), illetve a progresszív  szemüvegek általában nem optimálisak az irodai munkához. Az olvasószemüveg által biztosított optimális látótávolság túl közeli a számítógépes munkához. Progresszív szemüveggel a lencse alsó részén keresztül néz, így állát természetellenesen meg kell emelnie ahhoz, hogy tisztán lássa a képernyőt. Ha ilyen típusú szemüveget visel irodai munkája során, jó esély van arra, hogy természetellenes helyzetben ül, ami fejfájáshoz és izomfeszültséghez vezet.

Ha nap mint nap íróasztalnál dolgozik, szemének segítségre van szüksége a köztes látózónában. Ez többé-kevésbé azt a távolságot jelenti, ahol a képernyő elhelyezkedik. Ez egy kissé távolabb van, mint a közeli látás (egy könyv olvasása vagy a telefon ellenőrzése), és közelebb, mint a távoli látás zónája (távolban lévő tárgyak szemlélése vagy vezetés). Ha hosszabb ideig fókuszálunk ilyen távolságra, a szemeink konvergálnak (összetérülnek), és ez eléggé megviseli a szemizmokat.

A számítógépes szemüvegeket a köztes látózónára optimalizálva fejlesztették ki. Ezen túlmenően személyre szabott vizsgálati eredménye alapján korrigálhatják az esetleges további fénytörési hibákat, például a presbyopiát vagy az asztigmiát.

Mire kell figyelni számítógépes szemüveg vásárlásakor?

  • Amint azt itt láthatja, a számítógépes szemüvegeknek különböző típusai vannak: Fontos, hogy optikusával megbeszélje, pontosan mire fogja használni a szemüvegét, így a szemüvegrecept az ön igényeihez igazítható.

  • Minél pontosabbak ezek az eljárások, annál gyorsabban fogja megszokni új szemüvegét. Győződjön meg róla, hogy elismert optikussal konzultál, aki megbízható beszállítótól származó lencséket ír fel.

  • A lencsékre tükröződéscsökkentő vagy más néven antireflex (AR) réteget visznek fel, hogy kiküszöböljék a lencsék elülső és hátsó részének zavaró tükröződéseit. Az olyan vizuális kihívások, mint a tükröződés vagy a fényvisszaverődések csökkenthetik a viselő látáskomfortját, és hozzájárulhatnak a DES tüneteinek kialakulásához. Beszélje meg optikusával a tükröződéscsökkentő réteggel ellátott számítógépes szemüveg felírásának lehetőségét.

  • Egyes kékfény-szűrő szemüveglencsék látható kék/lila fényvisszaverődést produkálnak. Ez különösen a videohívások során jelentkezik, és általában a lencse felületére felvitt kékfény-szűrő rétegzéseknél fordul elő. Ha a megjelenés az ön számára fontos szempont, inkább az anyagba épített kékfény-szűrő technológiával rendelkező lencséket keresse, például a  ZEISS BlueGuard lencséket. A kék fény elleni védelmet a lencse alapanyaga tartalmazza, így a látható fényvisszaverődések minimálisra csökkennek.

Különböző típusú irodai szemüvegek

A számítógépes szemüvegekhez kialakított lencsék számos különböző típusa közül választhat attól függően, hogy milyen látásminőségre van szüksége munkája során.

Általában háromféle irodakialakítás létezik:

  1. Beltéri munkaállomás számítógéppel és némi kapcsolattartás a többi munkatárssal.
  2. Olyan beltéri munkahely, ahol az illető sok nyomtatott anyagot olvas és vázlatokat nézeget (például építészek esetében).
  3. Beltéri irodakialakítás, sok kapcsolattartás a többi munkatárssal és az ügyfelekkel, valamint némi számítógépes munka.
  4. Személyes igényeitől függően optikusa az alábbi lencsetípusok valamelyikével személyre szabja az ön szemüveglencséjét:

Személyes igényeitől függően optikusa az alábbi lencsetípusok valamelyikével személyre szabja az ön szemüveglencséjét:

Közeli
Ez a kialakítás természetes látást biztosít közelről, akár kétméteres olvasási távolságból is. Ideális intenzív számítógépes munkához és olvasáshoz.

Beltéri
A közeli olvasótávolság és a körülbelül négyméteres tipikus szobaméret között biztosít kényelmes látást. Ideális, ha számítógépen dolgozik és ügyfelekkel érintkezik, mivel nem kell levennie a szemüvegét, amikor felkel az íróasztal mellől és sétálgat.

Könyv
Ezen szemüvegek maximális látótávolsága egy méter, de az olvasószemüvegekhez képest lényegesen nagyobb látómezőt biztosítanak a kényelmes olvasás érdekében.

Egyedi
Ezek a számítógépes szemüvegek teljesen az ön személyes igényeihez igazodnak. A látótávolság centiméterre pontosan testre szabható, és a keretadatokat, az arcformát, valamint a közeli munkatávolságot is figyelembe veszik a tervezés során.

Kék fény-szűrő szemüvegek

Szinte minden modern eszköz kék fényt bocsát ki, és ez fokozhatja a digitális szemfáradtság érzékelhető tüneteit.
Szinte minden modern eszköz kék fényt bocsát ki, és ez fokozhatja a digitális szemfáradtság érzékelhető tüneteit.

Mi a kék fény?

A látható fény az elektromágneses spektrum azon része, amely az emberi szem számára látható. A látható fény egy része a kék/ibolya sávba esik, és nagy energiájú látható fénynek (HEV) nevezik. A nap a kék fény legintenzívebb forrása. A kék fény spektrumának egy része napközben előnyös hatású, mivel fokozza a figyelmet, valamint javítja a hangulatot és a reakcióidőt.

A modern digitális eszközök, például az okostelefonok, televíziók, számítógépes monitorok, e-olvasók és táblagépek kék fényt bocsátanak ki. Még az energiatakarékos LED-lámpák is bocsátanak ki kék fényt.

Miért okozhat ez szemfáradtságot és kellemetlen érzést a szemünkben?

Éjszaka a kék fénynek való túlzott kitettség befolyásolhatja a szervezet cirkadián ritmusát, ami álmatlansághoz és fáradtsághoz vezethet.

Az emberi szem nem képes kiszűrni a kék fényt. Minden látható kék fény áthalad a szemlencsén és a szaruhártyán, és végül eléri a retinát. Ha sok időt tölt digitális eszközökön dolgozva, szemfáradtságot és homályos látást tapasztalhat. A kék fénynek való túlzott éjszakai kitettség emellett megnehezítheti az elalvást és súlyosbíthatja az álmatlanságot.

Vásároljak kék fényt szűrő szemüveget?

Fontos megjegyezni, hogy nem minden számítógépes szemüveg kék fényt szűrő szemüveg. A számítógépes szemüvegeket egyszerűen a köztes látászóna látáskomfortjának javítására tervezték, és nem feltétlenül rendelkeznek kék fényt szűrő tulajdonságokkal.

Számítógépes vagy bármely más típusú szemüvegét azonban személyre szabhatja egy speciális kékfény-szűrő rétegzés alkalmazásával. Ezen rétegzéseket a lencsék felületére viszik fel. Kék fényszűrőt tartalmaznak, amely csökkenti a kék fény áteresztését. Ez javítja a vizuális komfortérzetet anélkül, hogy befolyásolná a szemüveg jótékony hatásait.

Viselhet kékfény-szűrő szemüveget, ha általában nem visel szemüveget?

Akkor is viselhet kékfény-szűrő szemüveget, ha nem rendelkezik fénytörési hibára felírt szemüveggel. Optikusa tájékoztatja önt a lehetőségekről.

Tippek a szem és a hát pihentetésére

  • Iktasson be szüneteket
    Álljon fel az íróasztaltól, amikor csak lehetősége van rá, és tegyen egy gyors sétát. Hozzon egy pohár vizet, vagy készítsen egy csésze kávét vagy teát, csak hogy a szeme pihenhessen, és hogy a teste ne maradjon túl sokáig ugyanabban a helyzetben.
  • Pihentesse a szemét
    Alkalmazza a 20-20-20 szabályt. Húszpercenként 20 másodpercen át fókuszáljon egy legalább 20 méterre lévő pontra. Ezáltal biztosíthatja, hogy szeme kevésbé fáradjon el, amikor állandóan a köztes zónára fókuszál.
  • Pislogjon gyakran
    Amikor digitális eszközökön dolgozunk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a pislogásról. Pislogjon hosszan és intenzíven, amikor csak eszébe jut, és amikor szünetet tart, szintén igyekezzen tudatosan pislogni. Ezáltal megnedvesíti a szemét, és enyhíti a szemszárazság tüneteit.
  • Járjon el a megfelelő gondossággal munkaállomása beállításakor
    Munkaállomása beállításakor kövesse az itt felsorolt irányelveket.
  • Tornázzon és nyújtózzon
    Próbáljon meg hetente legalább háromszor tornázni vagy sétálni, és a nap során rendszeresen nyújtóztassa fájó és fáradt izmait. Egy különösen hosszú munkanap után iktasson be egy 10 perces nyújtást.

Beszéljen optikusával, ha a kék fényt kibocsátó készülékek használata során fokozott szemfáradtságot, szemszárazságot és homályos látást tapasztal.


Ossza meg ezt a cikket!


  • 1

    American Optometric Association. Computer vision syndrome. 2017. https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/protecting-your-vision/computer-vision-syndrome?sso=y (accessed 21 September 2020).

  • 2

    Smith, T S T et al. “Potential lost productivity resulting from the global burden of uncorrected refractive error.” Bulletin of the World Health Organization vol. 87,6 (2009): 431-7. doi:10.2471/blt.08.055673