Lézeres szemműtét

LASIK: Rövid útmutató

Lézeres szemműtét a rövidlátás, a távollátás és az asztigmia kezelésére

2020 január 8

A LASIK műtét hatékony gyógymód rövidlátás, távollátás és asztigmia esetén. Ha lézeres szemműtéten gondolkodik, itt találja mindazt, amit tudnia kell erről az eljárásról.

Mi az a LASIK?

A LASIK (Laser-Assisted-In-Situ-Keratomileusis = lézerrel végzett szaruhártyametszés a felszín alatt) úgy gyógyít refrakciós hibákat, hogy a szem felső rétegét visszahajtja és újjáalakítja az alatta lévő szöveteket. A többi lézeres szemműtéthez hasonlóan a LASIK a látáshibákat a szaruhártya újjáalakításával kezeli, így korrigálja a szem hátsó részébe érkező fókuszált fény útját.

Mióta az 1990-es évek elején feltalálták, a LASIK módszer vált a fő gyógymóddá a rövidlátás, a távollátás és az asztigmia sebészeti úton történő javítása területén.

Hogyan működik a LASIK?

A LASIK eljárás során a sebész egy szövetszeletet vág, ezzel létrehoz a szem előtt egy lebenyt, majd a szaruhártya belső szövetrétegeit excimerlézerrel sugározza be. A sebész vagy egy mechanikus szerkezet, az ún. mikrokeratom segítségével, vagy egy femtoszekundumos lézerrel hozza létre a lebenyt.

Ha a LASIK lebeny létrehozásához femtoszekundumos lézert használnak, az eljárás neve Femto-LASIK műtét. Ez a lézertípus rendkívül gyorsan pulzál, közel van az infravörös tartományhoz. A magas csúcsintenzitású, nagyon rövid (néhány femtoszekundumon belüli) impulzusidejű lézer lehetővé teszi különálló, mikroprecíziós vágások vagy lebenyek kialakítását a szaruhártya szövetében, a szomszédos szövet bevonása nélkül.

A lebeny visszahajtása után egy excimerlézer kezeli a szem egyedi refrakciós hibáját. A lézer csak a szükséges szövetet távolítja el, a szomszédos szöveteket érintetlenül hagyja.

Előnyök

  • Standard eljárás: a LASIK standard gyógymódnak számít már több mint 20 éve, és számos sebész szerzett nagy gyakorlatott ebben az eljárásban.
  • Gyors felépülés: a látás jellemzően tisztább lesz a műtét után néhány órával és fokozatosan stabilizálódik a következő hetekben.
  • Széleskörű elérhetőség: a LASIK jelenleg a lézeres szemműtétek legnépszerűbb és leggyakrabban használt típusa. A lézeres látásjavítást kínáló klinikák rendelkeznek az eljáráshoz szükséges technológiával.

Felkészülés a műtétre

Az orvos a műtét előtt a páciensnek általában az alábbi utasításokat adja:

  • A műtét előtt nem szabad kemény kontaktlencsét viselni legalább négy hétig, lágy kontaktlencsét pedig két hétig, mivel ezek hatással lehetnek a műtét előtt elvégzett tesztekre.
  • Az eljárás napján és az azt megelőző napon nem szabad sminket, parfümöt vagy testápolót használni. Ezek a termékek a szem körül és a szempillákon maradhatnak, ami növeli a fertőzésveszélyt.
  • Közvetlenül a műtét után és lehetőleg a műtét utáni néhány napon gondoskodni kell az alternatív utazási módokról, ha Ön általában saját maga vezet.

A beavatkozás lépései

  • A szem érzéstelenítése

    A műtét közben jelentkező fájdalom csökkentésére a szemet érzéstelenítő, fájdalomcsillapító cseppeket kap. Szemhéjterpesztő használata akadályozza meg a pislogást a műtét során.

  • A szem rögzítése és a lebeny létrehozása

    Érzéstelenítés után a szemet mozdulatlan állapotban kell tartani a műtét alatt. Ezt egy kontaktüveg vagy egy öntapadó gyűrű biztosítja, amelyet óvatosan a szemre helyeznek. Ennél a műtéti fázisnál enyhe nyomást érezhet. Amikor a szem rögzített helyzetben van, az orvos egy vékony szövetréteget metsz le a szem felületéről vagy egy mechanikus eszközzel (mikrokeratom), vagy femtoszekundumos lézer segítségével.

  • Váltás az excimerlézerre

    A lebeny létrehozása után a pácienst az excimerlézerhez mozgatják az eljárás következő fázisához. Az orvos felnyitja a szem felső rétegét - felhajtja, mintha egy könyvet nyitna ki.

  • A szaruhártya formázása

    A szaruhártyaszövet formázásához használt lézer a refrakciós hibákat javítja ki. Az excimerlézerek szemkövető rendszerrel vannak felszerelve, mely nyomon követi és kompenzálja a szemmozgásokat a műtét során. A lézertől függően hanghatások és szagok fordulhatnak elő.

  • A lebeny visszaillesztése

    A sebész visszahelyezi a lebenyt az eredeti pozíciójába. A lebeny órákon belül öltések nélkül hozzátapad az alatta található szövethez.

A műtét után

Műtét után az alábbiak javasoltak:

  • A pihenés, a műtött szem dörzsölésének kerülése és a megerőltető munkák mellőzése
  • A műtét utáni napon védőszemüveg viselése, így megelőzhető a lebeny véletlen elmozdulása a szem dörzsölése során
  • Egy hétig szemtapasz viselése alvás közben a lebeny elmozdulásának elkerülésére
  • A műtét után néhány napig használjon szemcseppet a fertőzés megelőzésére és a szemszárazság enyhítésére
  • Legalább két hétig kerülje a fárasztó, ütközéssel járó (kontakt) sporttevékenységet
  • Az orvosok a gyógyulás ellenőrzése érdekében általában előírnak egy kontrollvizsgálatot a műtétet követő napon, majd egy hónap elteltével.

Lehetséges mellékhatások

Egyetlen sebészeti beavatkozás sem teljesen mentes a kockázatoktól és mellékhatásoktól. Szemorvosa minden lehetséges kockázatot kiemelhet, és eldönti, hogy Ön alkalmas-e a műtétre.

Ennek ellenére a műtét után az alábbiak léphetnek fel:
A lebennyel kapcsolatos komplikációk: amíg a lebeny nem tapad rá ismét a szemre a műtét után, addig nem teljesen záródik össze a szaruhártya szövetével. Mivel a lebeny a szemen található, fennáll a csekély esélye annak, hogy elmozdul, főleg ütközéssel járó (kontakt) sportok vagy egyéb tevékenységek során. A lebennyel kapcsolatos műtét utáni komplikáció lehet fertőzés, gyulladás vagy a lebeny elmozdulása.

Szárazszem-szindróma: ez a tünet megjelenhet a LASIK látásjavító műtét után. A lézeres szemműtét során átvágott idegek csökkenthetik a páciens pislogási gyakoriságát és/vagy elégtelen jeleket továbbítanak a könnycsatornák felé. A ritkább pislogás miatt a szem könnyfolyadéka a szokásosnál gyorsabban párolog el, amely a szem nedvességcsökkenését és kiszáradását okozhatja. A LASIK eljárás utáni száraz szem kényelmetlenséget okoz és kevésbé optimális vizuális élményt nyújt, de idővel jellemzően javul vagy teljesen megszűnik.

Gyakran ismételt kérdések

  • A Femto-LASIK és a klasszikus LASIK módszer közti fő különbség a lebeny szaruhártyában történő létrehozásának a módja. A Femto-LASIK eljárás során a lebeny vágásához lézert használnak. A klasszikus módszernél a sebész a szaruhártyát egy mikrokeratom (mechanikus eszköz) segítségével nyitja fel.

    A lézer a mechanikus eszközzel végzett manuális módszerrel szemben a lebeny precízebb és jobban kiszámítható vágását teszi lehetővé. Ennek ellenére a szemsebészeknek nincs egyöntetű véleménye arról, hogy az egyik módszer klinikailag kedvezőbb hatású lenne a másiknál. A két eljárás közti döntésre mindig a páciens állapota és az orvos preferenciái alapján kerül sor.

  • Senkinek nem lesz 20/20 látása a LASIK műtét elvégzése után. A LASIK eljárásról 2009-ben készített globális felmérés alapján azonban az 1995 és 2003 között vizsgált LASIK-páciensek több mint 95%-a elégedett volt a műtét eredményével.

  • A PRK/LASEK jellemzően nem javasolt súlyos rövidlátás gyógyítására, a SMILE pedig nem alkalmazható távollátás esetén.

    A legjobb, ha megvitatja a lehetőségeit egy szakorvossal és úgy keresi meg az Ön egyedi igényeire szabott ideális megoldást.

  • Az eljárás általában 30 percig tart, és egy vagy két nap elteltével visszatérhet napi tevékenységeihez.

    A gyógyulás ideje eltér a páciensek között, de a lebeny néhány nap leforgása alatt stabilizálódik. A látása még több hónapig ingadozhat a műtét után.

    Az orvosok a gyógyulás ellenőrzése érdekében általában előírnak egy kontrollvizsgálatot a műtétet követő napon, majd egy hónap elteltével.


Ossza meg ezt a cikket!