Lézeres szemműtét

PRK/LASEK: Rövid útmutató

Lézeres szemműtét a szem felszínén

2020 január 7
PRK/LASEK: Rövid útmutató

A PRK/LASEK a lézeres szemműtéteknek egy népszerű típusa, melyet olyan refrakciós hibák kijavítására alkalmaznak, mint a rövidlátás (myopia), a távollátás (hyperopia) és az asztigmia. A Jobb Látás részletesen elmagyarázza mindazt, amit erről a lehetőségről tudnia szükséges.

Mi az a PRK/LASEK?

Műtét a szem felszínén

A PRK (photorefractive keratectomy = fotorefraktív keratektómia) az első lézeres szemműtéti eljárás volt, melyet az 1980-as évek végén fejlesztettek ki. A LASIK feltalálása előtt páciensek ezreit kezelték a PRK módszerrel. A PRK/LASEK továbbra is kezelési opció enyhe rövidlátás (myopia), távollátás (hyperopia) és asztigmia esetén.

Vannak, akik a PRK/LASEK módszert választják a LASIK helyett a hosszabb felépülési időszak és a műtét utáni kényelmetlenség ellenére, hogy elkerüljék a lebenyvágást. A "lebeny" a felső szaruhártyaszövet vékony, lógó rétege, amelyet a LASIK során visszahajtanak, hogy elérjék az alatta lévő, excimerlézerrel eltávolítani kívánt szaruhártyaszövetet. Az eltávolítás után a lebenyt visszahelyezik.

Hogyan működik a PRK/LASEK?

Az általános hiedelem ellenére a PRK és a LASEK műtétek nem teljesen azonosak – a két eljárás valójában az első lépésben különbözik enyhén egymástól.

Mindkét műtét esetében eltávolításra kerül a szem legkülső sejtrétege (epithelium) egy alkoholos oldat segítségével, így érheti el a lézer a szaruhártya alsóbb rétegeit. A PRK esetében ezt a réteget teljesen eltávolítják, a LASEK esetében azonban csak félrehajtják és a műtét után visszahelyezik.

Mindkét műtéttípusnál excimerlézert alkalmaznak – a szemműtéteknél használt ultraibolya lézert, amely a szaruhártyaszövetet lemetszéssel távolítja el. Amikor a szaruhártya felső rétegét éri a sugár, az excimerlézer úgy alakítja át a szem elülső részét, hogy az áthaladó fény megfelelő módon tudjon fókuszálódni a szem hátsó részén.

Végül egy védőlencsét helyeznek a szemre, amíg az epithelium visszanő, ami általában néhány napot vesz igénybe. A látás teljes visszanyerése körülbelül egy hónapig vagy tovább tart, amely hosszabb idő, mint az egyéb lézeres látásjavító módszerek esetén.

Előnyök

A PRK/LASIK eljárás bizonyos előnyökkel jár a többi kezeléshez képest:

  • Szélesebb körű alkalmasság: ez az eljárás vékonyabb szaruhártya esetén is alkalmazható. A PRK/LASEK a szemnek csak a legkülső rétegét távolítja el, ezáltal a lézer a maximális mennyiségű megmaradó szövetet tudja átalakítani.
  • Nincsenek lebenykomplikációk: a PRK/LASEK esetében kizárt a lebennyel kapcsolatos komplikációk lehetősége a műtét közben és után, és nem áll fenn a lebeny elmozdulásának veszélye sem.

Felkészülés a műtétre

Az orvos a műtét előtt a páciensnek általában az alábbi utasításokat adja:

  • A műtét előtt nem szabad kemény kontaktlencsét viselni legalább négy hétig, lágy kontaktlencsét pedig két hétig, mivel ezek hatással lehetnek a műtét előtt elvégzett tesztekre.
  • Az eljárás napján és az azt megelőző napon nem szabad sminket, parfümöt vagy testápolót használni. Ezek a termékek a szem körül és a szempillákon maradhatnak, ami növeli a fertőzésveszélyt.
  • Közvetlenül a műtét után és lehetőleg a műtétet követő néhány napon gondoskodni kell az alternatív utazási módokról.

A beavatkozás lépései

  • A szem érzéstelenítése

    A szem érzéstelenítése

    A műtét közben jelentkező fájdalom csökkentésére a szemet érzéstelenítő, fájdalomcsillapító cseppeket kap. Szemhéjterpesztő használata akadályozza meg a pislogást a műtét során.

  • Az epithelium feloldása

    Az epithelium feloldása

    Az orvos néhány csepp alkoholos oldatot juttat a szembe az epithelium feloldására.

  • Az epithelium eltávolítása

    Az epithelium eltávolítása

    Az epitheliumot egy speciális eszközzel távolítják el. A PRK eljárásban ezt a réteget teljesen eltávolítják. A LASEK eljárás során a réteget félrehajtják, majd a műtét után visszahelyezik.

  • A szaruhártya újjáalakítása

    A szaruhártya újjáalakítása

    Egy excimerlézer formázza meg a szaruhártyaszövetet a szem szerkezete alapján. A szaruhártya új formája korrigálja a szaruhártyán áthaladó fény útját, ezáltal lehetővé teszi az éles látást.

  • Védőlencse

    Védőlencse

    A lézeres beavatkozás után néhány csepp nyugtató- és öblítőfolyadékot cseppentenek a szaruhártyára. A műtét után az orvos egy védőlencsét helyez fel a kényelmesebb gyógyulás elősegítésére.

      

A műtét után

Műtét után az alábbiak javasoltak:

  • A műtét után néhány napig használjon szemcseppet a fertőzés megelőzésére és szemszárazság enyhítésére
  • Legalább egy hétig mellőzze a fárasztó, ütközéssel járó (kontakt) sporttevékenységeket
  • Ne dörzsölje a műtött szemet, pihenjen és ne erőltesse túl magát.
  • A további irritáció elkerülése céljából egy hétig viseljen szemtapaszt alvás közben
  • Tartózkodjon a munkától az első hét során
  • A szemben kényelmetlen, szemcsés és viszkető érzés jelentkezhet a műtét után. Általában 4-5 napot vesz igénybe az új sejtréteg kialakulása. Ezután az orvos eltávolítja a védőlencsét. A látás körülbelül egy hónap alatt stabilizálódik. Az orvosok általában előírnak egy kontrollvizsgálatot a műtétet követő napon, majd egy másikat 4-5 nappal a műtét után. Ezután az orvosok általában még egy kontrollvizsgálatot előírnak egy hónap múlva.

Lehetséges mellékhatások

Egyetlen sebészeti beavatkozás sem teljesen mentes a kockázatoktól és mellékhatásoktól. Szemorvosa kiemelheti a lehetséges kockázatokat, és eldönti, hogy Ön alkalmas-e a műtétre.

Mivel a PRK/LASEK-technológia lényege a lézer felületen való használata, a szemhomály vagy a hegesedés a legjelentősebb komplikáció. A szemhomály miatt a páciens szaruhártyája enyhén tejszerűnek tűnhet. Ez általában nem tartós és szemcseppel kezelhető.

A PRK/LASEK további lehetséges komplikációit és mellékhatásait, valamint a lézeres látáskorrekció egyéb típusait a lehetséges kockázatokat felsoroló oldalon találja.

Gyakran ismételt kérdések

  • A fenti két lézeres szemműtét között két alapvető különbség van.

    A LASEK esetében a szaruhártya belső rétegeit éri sugárzás. Az orvos alkoholos oldatot használ az epithelium fellazítására, amelyet átmenetileg félretol. Ezután excimerlézert alkalmaz, egy szemműtéteknél használatos ultraibolya lézert, amely a szaruhártyaszövetet lemetszéssel távolítja el. A LASEK során erre a szaruhártya legfelső rétegében kerül sor.

    A LASIK esetén a lebenyt egy mechanikai eszközzel vagy lézerrel metszik le, a műtét során visszahajtják, majd a műtét befejezése után visszamozgatják az eredeti helyére. A LASIK esetén a levágott szaruhártyaszövet rétege a stromában található, a szaruhártya egyik alsóbb rétegében.

    A másik különbség a gyógyulási idő és a páciens által tapasztalt tünetek. A LASIK-pácienseknél a gyógyulás időtartama jellemzően rövidebb és kevesebb kényelmetlenséggel jár.

  • Az Önnek leginkább megfelelő műtéti eljárás függ a gyógyszereitől és egyéb fennálló betegségeitől – ilyen pl. a szárazszem-szindróma. Ha Ön nem alkalmas a LASIK eljárásra, a PRK/LASEK vagy a SMILE is lehetséges megoldás lehet. Mindkét eljárás alkamazható vékony szaruhártyával rendelkező vagy súlyos rövidlátásban szenvedő személyeknél. Jelöltek lehetnek még, akiknél magas a lebenykomplikációk kockázata (pl. bizonyos megterhelő vagy ütközéssel járó foglalkozások, sportok vagy szabadidős tevékenységek). Szemorvosa tudja meghatározni a legjobb lézeres műtéti eljárást az Ön egyedi esetében.


Ossza meg ezt a cikket!