Minőségbiztosítás az akkumulátor-alapanyagokhoz
Betekintés az akkumulátor-alapanyagokba
Az akkumulátorrendszernek nagyobb hatása van az elektromos járművek vezetési élményére, mint bármely más tényezőnek. A cellák energiasűrűsége határozza meg a teljesítmény-súly arányt és a vezetési hatótávolságot, a töltéshez szükséges időnek pedig meg kell felelnie az ügyfelek elvárásainak. Az akkumulátorcsomag általában a legdrágább komponens az alternatív energiaforrásokkal működő járművekben. Az akkumulátorcellák árát legfőképp a nyersanyagok határozzák meg, éppen ezért az alternatív energiaforrásokkal működő járművek megtervezésekor egyensúlyban kell tartani a teljesítményt és az alapanyagok költségeit, mindezt anélkül, hogy ez a biztonság kárára menne.
A ZEISS Industrial Microscopy sorozattal az akkumulátormérnökök és az anyagtudósok betekintésekhez juthatnak ezen kihívások legyőzéséhez.
A recept fejlesztése
Az alternatív energiaforrásokkal működő járművek teljesítmény- és költségközpontú tervezése az akkumulátorok technológiájával kezdődik. A katódhoz, az anódhoz és a szeparátorhoz használatos új aktív alapanyagok kifejlesztése kulcsfontosságú az akkumulátor kapacitásának, töltési viselkedésének és élettartamának javítása érdekében a költségek figyelembe vétele mellett. A grafit anód alapanyagok esetében a porozitás és a könnyed kialakítás kulcsfontosságú a kisütési viselkedés meghatározása szempontjából. Bár a szilikon anódhoz való hozzáadása növelheti az energiasűrűséget, továbbra is fontos nyomon követni és ellenőrizni az élettartam során bekövetkező problémákat. A ZEISS elektron- és röntgensugaras megoldásai biztosítják a releváns anyagtulajdonságok meghatározásához szükséges képalkotási és analitikai funkciókat – ez pedig kritikus fontosságú az akkumulátorok teljesítményének és biztonságosságának javítása szempontjából.
Ellátási lánc ellenőrzése
A bejövő áruk minőségének ellenőrzése kulcsfontosságú az alapanyag-ellátás egységességének és következetességének biztosítása szempontjából. Az ellátási lánccal kapcsolatos legfőbb problémák többek között: a nyers alapanyagként használt porok minősítése, valamint az alumínium, a réz és az elkülönítő fóliák minőségellenőrzése. A ZEISS fény- és konfokális mikroszkópjai képesek megvizsgálni a fóliák felületi durvaságát és mikrostruktúráját. Az elektronmikroszkópok ellenőrzik az anyagösszetételt, a részecskék méret szerinti eloszlását és/vagy a részecskék szennyeződését a nyers alapanyagként használt porokban. A kész akkumulátorok röngtgensugaras mikroszkóppal ellenőrizhetők az egyenletes áramleadás garantálása érdekében.
Élettartam és öregedési hatás
Az akkumulátorok teljesítménye az élettartamuk során változik, ezért kulcsfontosságú megérteni a hosszirányú öregedési hatásokat. Mikroszkóp segítségével jól látható, hogy a töltés és a kisülés olyan kémiai és strukturális változásokat okoz, amelyek megváltoztatják az elektródák anyagát. Az akkumulátor ismételt kitágulása és összehúzódása repedésekhez, üres területek kialakulásához, valamint a mechanikai stabilitás és az elektromos vezetőképesség csökkenéséhez vezet, ez pedig a kapacitás csökkenését vagy a cella meghibásodását eredményezi. A ZEISS elektron-mikroszkópiás megoldása lehetővé teszi az elektromos tulajdonságok mikroméretű feltérképezését, ezáltal pedig létrehozható az aktív akkumulátor-alapanyagok „áramvezetői térképe”.