Minőségi megoldások minden típusú implantátumhoz
Eltérő implantátumok, megegyező gyártási folyamatok
Bár számos különböző implantátum és rögzítési elv létezik, a megoldások pedig sokszínűek, az egyes komponensek gyártási folyamatai továbbra is hasonlóak. Az anyagtulajdonságaik alapján az ortopédiai implantátumok a gyártási folyamatok szerint osztályozhatók. Ezáltal testreszabott minőségi megoldásokat tudunk kínálni az egyes szegmensekben, ezzel növelve a folyamatai hatékonyságát. Fedezze fel a fémgyártási folyamatokban és a műanyaggyártási folyamatokban alkalmazott minőségbiztosítási kapukat.
Fogászati implantátumok
A fogászati implantátumok formájából kifolyólag a teljes komponens felületének menetmérése jelenti a legnagyobb kihívást.
Vállimplantátumok
A vállimplantátum glenoszférából, glenoid implantátumból, perifériás csavarokból és a felkarcsontot helyettesítő szárból áll. Az ilyen típusú implantátumok esetében a keskeny felkarcsont szabad formájú felülete profiljának mérése jelenti a legnagyobb méréstechnikai kihívást.
Gerincimplantátumok
A rudak dátumhivatkozás nélküli vizsgálata jelenti a legnagyobb nehézséget a gerincimplantátumok mérésében. Az ilyen implantátumok esetében a csigolyaközi korongokat gerincrudakkal és egytengelyes pedikuláris csavarokkal rögzítik.
Csípőimplantátumok
A csípőimplantátumok mérésében az jelenti a kihívást, hogy a különböző alapanyagokból készült számos komponens alacsony toleranciával rendelkezik. Ezek az implantátumok vápából, polietilén betétből, gömbfejből és implantátumszárból állnak.
Térdimplantátumok
A térdimplantátumok pontos mérése során fontos garantálni, hogy ne maradjanak vissza fehér jelek. A térdimplantátum fém és műanyag komponensekből áll.
Csontimplantátumok
A traumatikus sérülések és a súlyos esetek kezelésében alkalmazott implantátumokhoz csontcsavarokat és -lemezeket használnak. A csontlemezekkel kapcsolatos legnagyobb méréstechnikai kihívást a sekély furatok szabad formájú felületen történő többtengelyes mérése jelenti.
Fémfeldolgozási folyamat
Az ortopédiai implantátumoknak még az emberi testben tapasztalható megterhelő fiziológiai körülmények között is problémamentesen kell működniük. Emiatt a gyártók számára alapvető követelmény, hogy alaposan ismerjék az ortopédiai alapanyagokat – fémötvözeteket, kerámia és polimer anyagokat –, valamint az ezek által kiváltott szerves reakciókat. A fémfeldolgozási folyamat egyik legfontosabb lépése felmérni a nyersanyagok tulajdonságait, ezáltal garantálva a termék megfelelő teljesítményét. További fontos kihívást jelent a geometriai méretezés, a gyártási folyamat során való műszaki tisztaság és a hatékonyság növelése a hulladék minimalizálásával.
Műanyaggyártási folyamat
A gyártási folyamatnak köszönhetően a műanyag implantátumok hatékonyan gyárthatók nagy mennyiségekben és egyenként is. Néha ezek személyre szabott komponensek, amelyeket kifejezetten a páciensnek gyártottak. A gyógyászati iparban használt műanyagok egyik legnagyobb előnye azok formázhatósága, így a műanyagok az adott páciens igényei szerint személyre szabhatók. Különösen a rendkívül nagy molekulatömegű polietilénhez (UHMWPE, Ultra High Molecular Weight Polyethylene) kapcsolódnak kimagasló sikerek a gyógyászati implantátumokban való alkalmazásával kapcsolatban, köszönhetően a magas kopásállóságának, keménységének és biokémiai tehetetlenségének. Az ultramodern gépeknek és rendszereknek köszönhetően rendelkezésre állnak a technológiai feltételek még a bonyolult geometriájú, nagyon apró komponensek precíz legyártására is.
Quality Assurance for Additively Manufactured Implants
Additive manufacturing is a modern manufacturing method. It offers a lot of potential for a wide variety of customizable medical devices: From hip and knee to spine implants, trauma components through to Patient Specific Products (PSP). To produce precise, reproducible, and FDA-compliant additively manufactured medical parts, strict quality assurance requirements must be met.
Az alkalmazási példáinkból megtudhatja, hogy miképpen mérheti hatékonyan az ortopédiai implantátumokat.