Az elmúlt évek során egy magasnyomású öntéssel és fröccsöntéssel foglalkozó osztrák vállalat, a TCG UNITECH Csoport, az iparág vezetőjévé vált. Annak érdekében, hogy gyártási folyamatainak versenyképességét a jövőben is biztosítsa, a vállalat kirchdorfi (Ausztria) központjában úgy határoztak, hogy befektetnek egy ZEISS komputertomográfba.
A TCG UNITECH autóipari beszállító a ZEISS METROTOM komputertomográfot használja a minőség és a folyamatstabilitás biztosítása érdekében.
A kihívás: optimalizált öntési eljárások
„Az autóipar partnerének tekintjük magunkat, és a folyamatos innováció és magas komplexitású termékek kínálata segíti vállalatunkat a növekedésben” – mondja Walter Mayer, a technológiáért felelős ügyvezető igazgató. Az olaj- és hűtőfolyadék-szivattyúk fejlesztése és gyártása mellett a Csoport műanyag alkatrészek széles kínálatát nyújtja olyan cégeknek, mint az Audi, a BMW, a Daimler, a Bosch vagy a VW. A TCG elsősorban a több mint 320 féle magas nyomáson öntött alumínium- és magnéziumöntvényére összpontosít, többek között kormányműházakra, vezérműtengely-hordozókra, fedőlemezekre és vékony falú belső alkatrészekre. Az osztrák vállalat ezeket magas pontosságú CNC vezérlésű gépekkel dolgozza fel, hogy az alkatrészek beépítésre készek legyenek. Az öntési eljárás optimalizálása érdekében több mint egy éve egy ZEISS METROTOM 1500 komputertomográfot kezdtek el használni. Ez vakmerő lépés volt. „Az öntött előgyártmányok komputertomográffal való ellenőrzése még mindig inkább a kivétel, mint a szabály ebben az iparágban” – mondja David Demmelmair, a TCG UNITECH Csoport (TCG) minőségirányítási vezetője.
A megoldás: ZEISS METROTOM
A kirchdorfi gyártósor mellett 2016 óta egy ZEISS METROTOM 1500 CT-szkennert is használnak. „Egy CT-szkenner innovatív technológia” – magyarázza Rene Klaffenböck, a TCG laborcsoportjának vezetője és egyben környezetvédelmi tisztviselő. „Így aztán kihívás volt, és még mindig kihívás olyan mérési stratégiákat kidolgozni, amelyek biztosítják, hogy a CT alapú eredményeink összehasonlíthatóak legyenek azokkal, amelyeket más mérőrendszerek és mérési eljárások révén kapnánk.” Ezen az egy feladaton ő és kollégái hónapokig dolgoztak. Például: annak érdekében, hogy megfelelően felmérhesse a térfogati modell látható hibáit, Klaffenböck rétegenként lecsiszoltatta és optikai mikroszkóppal ellenőriztette a tesztobjektum szembetűnő területeit. A mérnök számtalan mappában dokumentálja az eredményeket és mindazt, amit csapata megtudott. „Az új technológia első alkalmazói lévén két-három éves előnyünk van az iparágban” – mondja Klaffenböck.
"Négy minőség-biztosítási ellenőrzés helyett egyszer mérünk a ZEISS METROTOM komputertomográffal"
Rene Klaffenböck, a TCG UNITECH Csoport laborcsoportjának vezetője és egyben környezetvédelmi tisztviselő
Az előny: nagyobb versenyképesség
Mi a rendszer használatának előnye Demmelmair és Klaffenböck szerint? „Most már rendkívül gyorsan és főleg biztosan meg tudjuk állapítani, hogy az észlelt porozitások légbuborékok vagy utózsugorodások.” Ez az információ lehetővé teszi, hogy öntőcsapatunk a megfelelő igazításokat hajtsa végre a gépeken” – mondja Klaffenböck. A kezdeti eredmények megerősítették, hogy a mérnök megnövekedett termelékenységet előrevetítő számításai helyesek voltak. És ez nem minden: az új rendelések esetén a CT-szkennerek egy másik előnye is szerepet játszik. „Új alkatrészek vagy mintavételezés esetén most már teljes, részletes képet kapunk, és a szerszámkorrekció gyors és hatékony a ZEISS Reverse Engineering szoftverével” – mondja Demmelmair. Ezenkívül a vásárlók megerősítették a TCG sokat ígérő kezdeti eredményeit. „A rendszer felgyorsította a jóváhagyást a sorozatgyártás megkezdésére” – mondja. „A számítógépes tomográfia kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy továbbra is a TGC és közép-európai gyártási telephelyei diktálják az iramot.”
2017 végén az osztrák OÖNachrichten újság a TCG UNITECH Csoport fejlődését „az elmúlt évek leginkább figyelemreméltó gazdasági sikertörténetének” nevezte. Ez a teljesítmény különösen meglepő, mivel a 2009-es gazdasági válság nyomán a vállalat – Ausztria Kremstal régiójának legnagyobb munkaadója – az összeomlás szélén állt. Ma a TCG UNITECH Csoport több mint 1000 alkalmazottal rendelkezik, és 2017-ben 220 millió eurós bevételt termelt. Az olaj- és hűtőfolyadék-szivattyúk fejlesztése és gyártása mellett a vállalat műanyag alkatrészek széles kínálatát nyújtja olyan cégeknek, mint az Audi, a BMW vagy a VW. A TCG elsősorban a több mint 320 féle magas nyomáson öntött alumínium- és magnéziumöntvény-alkatrészeire koncentrál. Ilyen alkatrészek például a beépítésre kész kormányműházak.